מידע לרופא
בחנו את עצמכם

האם יש לכם אחד או יותר מהתסמינים?

 • דחף חזק ופתאומי לרוץ לשירותים , לפחות פעמיים בלילה.
 • קושי בהתאפקות במתן שתן.
 • הטלת שתן בתדירות גבוהה, יותר משמונה פעמים ביום .
 • דליפת שתן בזמן מאמץ פיזי צחוק, בכי או שיעול.

ייתכן שאתם  סובלים משלפוחית רגיזה

- הטיפול המומלץ בשלפוחית רגיזה
- מדריך לממהרות: ארבעה שלבים לטיפול בדליפת שתן

ממהרת לשירותים?

כל מה שרציתן לדעת על טיפול בדליפות שתן - בקצרה

בריחת שתן: מילון המונחים השלם

האם את סובלת מדליפת שתן? ואולי משלפוחית רגיזה? ומה ההבדל בין שיטת פאולה לשיטת קיגל? במילון זה הסברים על מונחים, תופעות וטיפולים הקשורים במערכת השתן והכליות בכלל ובשלפוחית השתן בפרט 

בריחת/דליפת שתן


דליפת שתן לא רצונית אצל נשים היא תופעה נפוצה וקלה לטיפול באופן יחסי. את התופעה מקובל לחלק לשני טיפוסים עיקריים:

 • דליפת שתן במאמץ - מתרחשת כתוצאה משיעול, עיטוש, הרמת משא כבד או פעילות גופנית, ומקורה, על פי רוב, בפגיעה בתמיכה בכיס השתן ובשופכה- כלומר בשרירי רצפת האגן.
 • דליפה בדחיפות - מופיעה בעקבות תחושת דחיפות חזקה למתן שתן וחוסר יכולת להתאפק, ונובעת מפעילות יתר של כיס השתן- כלומר שלפוחית רגיזה.

דליפת שתן עלולה לגרום לתופעות נלוות:

 • ריח רע מהנרתיק
 • תחושת דחיפות למתן שתן במהלך הלילה הגורמת לפגיעה באיכות השינה, כלומר לקימה מספר פעמים על מנת להטיל שתן
 • לדליפת שתן במהלך קיום יחסי מין הפוגעת באינטימיות הזוגיות.

מחקרים מראים שיותר מ-40% מהנשים יסבלו בשלב כלשהו בחייהן מדליפת שתן. התופעה גורמת למבוכה, מביאה לפגיעה קשה בדימוי העצמי ולעיתים באה לידי ביטוי בהימנעות מטיפול רפואי ופגיעה באיכות החיים. הטיפול היעיל ביותר בדליפת שתן הוא טיפול משולב הכולל טיפול תרופתי ותרגילים לחיזוק רצפת האגן.

דחיפות/תכיפות במתן שתן


דחיפות ותכיפות במתן שתן נוצרות כתוצאה מלחץ ומהתכווצויות בלתי רצוניות של שלפוחית השתן, בעת שהיא מתמלאת בשתן הנוצר בכליות. באופן רגיל מסוגלת השלפוחית לקלוט כ-500-400 מ”ל שתן מבלי שהלחץ בתוכה עולה כלל, או שעולה במידה מועטה.

נוקטוריה


נוקטוריה הינה המינוח הרפואי להשתנה לילית, ומוגדרת כהתעוררות משינה פעם אחת או יותר במהלך הלילה לצורך מתן שתן. השתנה לילית יכולה להיגרם ממספר תופעות פיזיולוגיות, כמו:

 • הגדלה של בלוטת הערמונית (לגברים)
 • חולשה בשרירי רצפת האגן
 • בעיה בתפקוד הכליות
 • אי ספיקת לב
 • הגורם הנפוץ ביותר לתחושת תכיפות למתן שתן בלילה הוא שלפוחית רגיזה.

שלפוחית רגיזה


שלפוחית רגיזה היא דחף תדיר ופתאומי להטלת שתן. התופעה מקשה על התאפקות ועלולה לגרום לדליפת שתן מדחיפות.
הגורמים לתופעה מגוונים ויכולים להיות קשורים לגנטיקה, לצריכת נוזלים לא מאוזנת בשעות היום, לרפיון של שרירי השלפוחית וסוגרי השתן, דלקות בדרכי השתן או צריכת תרופות שגורמות לגירוי השלפוחית. שלפוחית רגיזה אינה מחלה אך מצריכה טיפול משולב, תרופתי והתנהגותי, שמטרתו לצמצם את הפגיעה באיכות החיים.

אי שליטה על הסוגרים


מתאפיינת בחוסר יכולת מוחלט לשלוט על סוגרי שלפוחית השתן ונפוצה בעיקר בקרב קשישים. בגיל מבוגר עלולה לנבוע מהפרעות מבניות או מחסימות של דרכי השתן העליונות, זיהומים, בעיות הקשורות במערכת העצבים או מחלות.

דלקת בדרכי השתן


המבנה האנטומי של האישה בו קרובים זה לזה פי הטבעת, צינור השתן והנרתיק, מאפשר חדירת חיידקים למערכת השתן בקלות יחסית וגורם לדלקות. דלקת בדרכי השתן מאופיינת בתחושת צריבה או דקירה בעת מתן שתן, בתכיפות מתן שתן ולעיתים בכאבי בטן וגב ובשתן כהה או דמי. 

הרטבת לילה


הרטבת לילה מוגדרת כשחרור של שתן באופן בלתי נשלט ובלתי רצוני בזמן השינה. הגורמים להרטבת לילה יכולים להיות פיזיולוגים, נפשיים או בלתי ידועים ובהם: נטייה גנטית, מחלות כרוניות, פגמים ונטיות מולדות, הריון ולידה וכן גורמים סביבתיים כלחץ ומתח. הטיפול בתופעה מותאם לאדם הסובל ממנה ולגורמים לה. 

צניחת שלפוחית השתן


מתרחשת כאשר הדופן שבין שלפוחית השתן לנרתיק נחלשת ומאפשרת צניחה של שלפוחית השתן לתוך הנרתיק. שלפוחית שצנחה עלולה לגרום למתיחה ופתיחה של השופכה, עד כדי ירידה של הלחץ בשופכה בזמן מאמץ, ולהביא לבריחת שתן לא רצונית.
התסמינים העיקריים של צניחת שלפוחית השתן הם:

 • תחושה של גוש בנרתיק
 • תחושה של משיכה באגן
 • כאבי גב תחתון
 • בריחת שתן במאמץ
 • תכיפות ודחיפות במתן שתן וקושי במתן שתן במקרים של צניחה משמעותית.

הטיפול בצניחה נע בין מעקב, שימוש בהתקנים ולעיתים התערבות כירורגית.

רצפת האגן


לרצפת האגן תפקיד חשוב בשליטה על הסוגרים ובמניעת דליפת שתן. רצפת האגן הינה רשת של סיבי שריר שמחזיקים את איברי האגן (הרחם, שלפוחית השתן, הנרתיק והרקטום) במקומם, ומונעים את צניחתם. הצורך בחיזוק רצפת האגן אינו קשור רק לגיל המעבר. חולשה של רצפת האגן יכולה לנבוע מגנטיקה, הריון ולידה או מהשינויים ההורמונליים של  גיל המעבר.

שיטת פאולה

שיטה המבוססת על תרגול השרירים הטבעתיים שהומצאה על ידי פאולה גרבורג ומיועדת לחיזוק רצפת האגן. במהלך התרגול מופעלים השרירים הטבעתיים, הנמצאים סביב פתחים שונים בגופנו (בין היתר בצינור השתן ופי הטבעת) ופועלים בתנועת פעימה של כווץ- שחרור, פתיחה- סגירה. השרירים הטבעתיים השונים פועלים כמערכת אחת הקשורה ביחסי גומלין לכל מערכות הגוף.

שיטת קיגל


שיטת תרגול לחיזוק מניעתי ולטיפול בבעיות אי שליטה במתן שתן שהומצאה על ידי ד"ר ארנולד קיגל. מטרת התרגול היא להגדיל את נפח השריר ולפתח תגובת כיווץ חזקה יותר במענה לעליה בלחץ הפנים בטני. טכניקת התרגול פשוטה יחסית וכרוכה בלחיצה על השרירים או כיווצם במקום שבו נפתחים הנרתיק וצינורית השתן.

שלפוחית השתן


שלפוחית השתן ממוקמת באגן, קדמית לרקטום (בגברים) ולרחם (בנשים). תפקידה העיקרי הוא לאחסן ולפנות את השתן המגיע אליה דרך שני צינורות, הקרויים שופכנים, המחברים אותה לכליות. בשיאה, יכולה השלפוחית להכיל כ-500 מ"ל שתן.

לצורך אחסון שתן, מצוידת השלפוחית בשני מנגנונים הנשלטים על ידי מערכת העצבים: הראשון דואג כי בעת מצב אגירה, קיר השלפוחית יהיה רפוי. השני דואג כי הסוגרים הנמצאים בתחתית השלפוחית יהיו מכווצים. כאשר מגיעה הפקודה העצבית והמכנית לפינוי השתן, מתהפכים המנגנונים: קיר השלפוחית מתכווץ והסוגרים נרפים ונפתחים.

בלוטת הערמונית


בעת דליפות שתן אצל גברים, אחד הגורמים העיקרים הוא בעיות בתפקודה של בלוטת הערמונית. עם הגיל, בלוטת הערמונית נוטה לגדול וללחוץ על השופכה, דבר שעשוי לגרום לחסימה של דרכי השתן ולקושי בהתאפקות. כמו כן, הליך כירורגי כגון כריתת בלוטת הערמונית או הסרה של גידולים ממאירים באזור הערמונית, עלולים גם הם להוביל לדליפת שתן. על פי הנתונים, כשלושים אחוז מהגברים שעברו כריתה של הערמונית יסבלו מדליפת שתן. 

טיפול תרופתי בדליפת שתן


במקרים רבים, לצד טיפול התנהגותי כמו שינוי תזונתי או פיזיותרפיה, הרופא ימליץ גם על טיפול תרופתי בשלפוחית הרגיזה. הטיפול התרופתי מכיל חומרים השייכים לקבוצת המשתנים המרפים ופועלים למניעת התכווצות לא רצונית של שריר השלפוחית ובכך למניעת דליפות שתן. הטיפול התרופתי קיים בכל בתי המרקחת וניתן במרשם רופא בלבד.

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים