מידע לרופא
בחנו את עצמכם

האם יש לכם אחד או יותר מהתסמינים?

 • דחף חזק ופתאומי לרוץ לשירותים , לפחות פעמיים בלילה.
 • קושי בהתאפקות במתן שתן.
 • הטלת שתן בתדירות גבוהה, יותר משמונה פעמים ביום .
 • דליפת שתן בזמן מאמץ פיזי צחוק, בכי או שיעול.

ייתכן שאתם  סובלים משלפוחית רגיזה

- הטיפול המומלץ בשלפוחית רגיזה
- מדריך לממהרות: ארבעה שלבים לטיפול בדליפת שתן

ממהרת לשירותים?

כל מה שרציתן לדעת על טיפול בדליפות שתן - בקצרה

פרוסטטה מוגדלת אצל גברים בגיל המעבר

18/12/2011

אז מה קורה לגוף של הגברים עם הגיל? עד גיל 35, לא קורה הרבה. אתם בכושר טוב, ישנים מצוין, חשים מוטיבציה ואיכות החיים שלכם בשיאה. אחרי גיל 35 זה מתחיל: הערמונית (פרוסטטה), בלוטה קטנה אך מאוד חשובה, מתחילה לגדול. אחרי גיל 35 קצב הגדילה שלה הופכת למואצת וזה משפיע כמעט על כל תפקודי הגוף שלכם

תרשים מערכת הרבייה של הגבר 
 1. שלפוחית השתן
 2. עצם החיק
 3. פין
 4. רקמה זקיפה
 5. עטרה
 6. עורלה
 7. פתח השופכה
 8. סיגמואיד
 9. חלחולת
 10. שלפוחית הזרע
 11. צינור הזרע
 12. בלוטת הערמונית
 13. בלוטות קאופר
 14. פי הטבעת
 15. צינור הזרע
 16. יותרת האשך
 17. אשך
 18. כיס האשכים

 

גברים רבים בטוחים שגיל המעבר זה משהו שרלוונטי רק לנשים, אך מחקרים מראים כי גם גברים עוברים שינויים הורמונליים לקראת גיל 50, שינויים שמשפיעים על איכות החיים, על התפקוד המיני, על מצב השיער על הראש, מסת השריר ועוד.

תופעות נוספות שמתלוות לגיל המעבר אצל גברים הן דחיפות במתן שתן או בריחת שתן בלתי רצונית, שגורמות גם להתעוררויות בלילה כדי ללכת לשירותים ופוגעות באיכות השינה. בשפה המקצועית תופעות אלו נקראות "שלפוחית רגיזה", והן יכולות להפריע לחיי החברה, לתפקוד בעבודה, לתחושת האינטימיות וכן לפגוע בדימוי העצמי.

כל התופעות האלו קשורות לתפקודה של בלוטה אחת קטנה שנמצאת בחלק הגוף התחתון ונקראת בלוטת הערמונית, או בשמה המקצועי פרוסטטה. הבשורה הטובה: אין שום סיבה לסבול, כי לשלפוחית רגיזה יש טיפול תרופתי, שזמין בכל בית מרקחת במרשם רופא.

ערמונית, למה את מרגיזה את השלפוחית?

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה את הצינור המוביל את השתן מהשלפוחית החוצה דרך הפין. היא מפיקה את נוזל הערמונית שהוא אחד מהרכיבים הראשיים של הזרע הגברי.
בין גיל 20 ל-30, בלוטת הערמונית מגיעה לשיא התפתחותה. קוטרה של הערמונית נע בין 3 ל-4 ס"מ ומשקלה כ-20 גרם.

 

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה את הצינור המוביל את השתן מהשלפוחית החוצה דרך הפין. היא מפיקה את נוזל הערמונית שהוא אחד מהרכיבים הראשיים של הזרע הגברי. קצב הצמיחה של הערמונית שונה בין גבר לגבר ומושפע מתנאים סביבתיים והורמונליים. עם הגיל, הערמונית נוטה לצמוח לתוך חלל השופכה ולכן היא עלולה עם הזמן לגרום לחסימה במוצא שלפוחית השתן. עקב שינויים בהרכב ההורמונים בבלוטה גדל מספר תאי הערמונית וגורם לתופעה שנקראית "פרוסטטה מוגדלת". ככל שהיא גדלה היא מפעילה יותר לחץ על החלק של השופכה אותה היא מקיפה. לחץ זה גורם להצרה של צינור השתן שמביאה לבעיות ולהפרעה במתן השתן.

 

תופעת ערמונית מוגדלת היא תופעה שכיחה בקרב גברים מבוגרים ומופיעה אצל כ-40% מהגברים בשנות ה-50 לחייהם, ואצל כ-70% מהגברים בגיל 60 ומעלה. אמנם רוב הגברים סובלים מכך, אבל לא כולם מקבלים טיפול כנראה בשל מבוכה או תפיסה מוטעית לפיה אין מה לעשות בנידון. בגיל 60, רק כ־15% מהגברים יטופלו בתרופות או בניתוח, בגיל 70 כרבע מהגברים יקבלו טיפול ובגיל 80 – כ-40% אחוזים בלבד.

שלפוחית רגיזה לא מפספסים, אבל בכל זאת – מה התסמינים?

ישנם שני סוגים של תסמינים לפרוסטטה מוגדלת:

 1. את הסוג הראשון תרגישו מבחינה פיזית, בגוף שלכם, לפני, בשעת או אחרי מתן שתן.
 2. הסוג השני ישפיע על איכות החיים שלכם. גברים רבים מתעוררים מספר פעמים בלילה כדי לגשת לשירותים. זה אומר שאיכות השינה שלהם (וגם של בנות/בני זוגם) נפגמת מאוד וכמוה גם הערנות והתפקוד ביום שלמחרת.

שלפוחית רגיזה מקשה גם על קיום חיי חברה תקינים, ואפילו ביקור בקולנוע עשוי להיות מביך ולא נעים. בעלי שלפוחית רגיזה מדווחים לעיתים שהם נאלצים לשקול היטב כל נסיעה או יציאה מהבית, לבטל נסיעות או לתכנן מסלול עם עצירות רבות בדרך.


תסמינים פיזיים:

 • קושי להתחיל במתן שתן
 • קושי לרוקן את שלפוחית השתן
 • זרם שתן חלש עם הפסקות
 • צורך להפעיל את שרירי הבטן בזמן התרוקנות
 • במקרים קיצוניים - עצירה מלאה של מתן השתן וצורך בקטטר

תסמינים הפוגעים באיכות החיים:

 • תכיפות במתן שתן, כלומר השתנה מרובה
 • דחיפות במתן שתן עד כדי חוסר יכולת להתאפק
 • התעוררויות תכופות בלילה לצורך מתן שתן

והכי חשוב – איך מטפלים?

הטיפול היעיל ביותר בשלפוחית רגיזה שנובעת מהגדלה של הערמונית הוא טיפול תרופתי או טיפול משולב שכולל גם טיפול תרופתי וגם טיפול התנהגותי לאימון השלפוחית שמבוצע על ידי פיזיותרפיסטים או מומחים מתחום הרפואה המשלימה. התרופה חוסמת את הקולטנים המעבירים תחושה לעצבים מסוימים הנמצאים בשרירים ובבלוטות בגוף, יוצרת הרפיה של השלפוחית ומעכבת את ההתכווצות הגורמת לתחושה הלא נעימה.
רוב המשתמשים מדווחים על הקלה משמעותית בסימפטומים ועל החזרת השליטה בחייהם לידיהם.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים